Skip to main content

Competition Medals

Please click on the year you would like to view.

British Schools Finals Competition
Helena Harvey GOLD
Edward Holder SILVER
Kayden Rudman BRONZE

British Schools Special Needs
Jason Org SILVER

Northwest Junior Open
Helena Harvey BRONZE

British Pre-cadet
Helena Harvey BRONZE

Midland Area Junior Open
Kayden Rudman SILVER
Callum Woodham SILVER

Gloucestershire Junior Open
Scott Bedford -30kg u12 years GOLD
Millie Mcgeown -28kg u12 years GOLD
Kayden Rudman -50kg u12 years GOLD
Tommy Sheerin -46kg u12 years GOLD
Rhys Atkinson -34kg u12 years SILVER
Dacian Dyka -27kg u12 years SILVER
Oliver Ridout -38kg u12 years SILVER
Madeleine Young -40kg u12 years SILVER
Jack Brooks -42kg u12 years BRONZE
Antonio Caswell -30kg u12 years BRONZE
Jordan Littleton -38kg u12 years BRONZE
Riley Littleton -34kg u12 years BRONZE
James Smith -38kg u12 years BRONZE
Callum Woodham -27kg u12 years BRONZE
Ozzy Gowen -50kg u16 years GOLD
Joshua Hooper -66kg u16 years GOLD
Tatum Keen -52kg u16 years GOLD
Poppy Leney -57kg u16 years GOLD
Ethan Nairne -55kg u16 years GOLD
Ryan Rijksen Salman -60kg u16 years GOLD
Miles Woodward -38kg u16 years GOLD
Madeleine Young -40kg u16 years GOLD
Dorian Dyka -38kg u16 years SILVER
Helena Harvey +57kg u16 years SILVER
Alex Hailstone -46kg u16 years SILVER
Roberta Turton -40kg u16 years SILVER
Nathan Berrecloth +66kg u16 years BRONZE
Edward Graham -42kg u16 years BRONZE
Alexander Rijksen Salman -55kg u16 years BRONZE
Harvey White -42kg u16 years BRONZE

British Masters Championships
Dean Douglas GOLD
Martin Davies BRONZE

West of England Junior Open Competition
Helena Harvey GOLD
Scott Bedford BRONZE

High Wycombe Senior Masters Competition
Maria Ritchie GOLD
Dean Douglas SILVER
Bryan Butler BRONZE

West of England Junior Closed Competition
Helena Harvey GOLD
Scott Bedford SILVER
Callum Woodham SILVER
Tommy Sheerin BRONZE

British Schools Finals Competition
Helena Harvey +63kg GOLD
Nathan Berrecloth -73kg SILVER

British Senior Championships
Peter Miles -60kg GOLD
James Hayes -73kg BRONZE
Stephanie Walker -52kg BRONZE

British Junior Championships
Peter Miles -60kg GOLD
Harry Lovell-Hewitt -81kg SILVER
Stephanie Walker -52kg SILVER
Jacob Lovell-Hewitt -73kg BRONZE
James Hayes -73kg BRONZE

British Pre Cadet and Cadet Championships
Tatum Keen -48kg Pre Cadet Girls GOLD
Ethan Nairne -46kg Pre Cadet Boys GOLD
Chloe Gowen -52kg SILVER
Millie Orledge +63kg SILVER
Kye Orledge -60kg BRONZE
Alex Salman -46kg BRONZE
Ryan Salman -55kg BRONZE

Gloucestershire Junior Open
Iain Allen-Graves -50kg u12 years GOLD
Helena Harvey +48kg u12 years GOLD
Bradley Willband -46kg u12 years GOLD
James Smith -42kg u12 years SILVER
Scott Bedford -27kg u12 years BRONZE
Jack Brooks -38kg u12 years BRONZE
Roberta Turton -28kg u12 years BRONZE
Joseph Andrews -50kg u16 years GOLD
Dan Fox +66kg u16 years GOLD
Ozzy Gowen -46kg u16 years GOLD
Tatum Keen -48kg u16 years GOLD
Ryan Rijksen Salman -55kg u16 years GOLD
George Burton +66kg u16 years SILVER
Dorian Dyka -34kg u16 years SILVER
Chloe Gowen -52kg u16 years SILVER
Ben Latchford -55kg u16 years SILVER
Ethan Nairne -46kg u16 years SILVER
Miles Woodward -38kg u16 years SILVER
Nathan Berrecloth -66kg u16 years BRONZE
James Dobson -55kg u16 years BRONZE
Alexander Rijksen Salman -46kg u16 years BRONZE
Harvey White -38kg u16 years BRONZE
Nathan Williams -55kg u16 years BRONZE

West of England Team Competition
A band team GOLD
- Scott Bedford Dowty JC
- Alice Stephenson Stroud JC
- Tommy Sheerin Dowty JC
- Maddy Young Bradley Stoke JC
- Alex Hailstone Bradley Stoke JC
- Jess Reeves Bradley Stoke JC
- Edward Holder Dowty JC
- Antonio Caswell Bradley Stoke JC
Pre & Cadet Girls GOLD
- Tatum Keen Bradley Stoke JC
- Cleo Gowen Bradley Stoke JC
- Elle Young Bradley Stoke JC
- Millie Ortledge Bradley Stoke JC
- Ellen Holder Bradley Stoke JC
Pre & Cadet Boys GOLD
- Ethan Nairne Bradley Stoke JC
- Toby Attwood Bradley Stoke JC
- Kye Otledge Bradley Stoke JC
- Jack Atkinson Bradley Stoke JC
- Dan Fox Stroud JC
- Harry Lovell-Hewitt Stroud JC
- Alex Salmon Bradley Stoke JC
- Joe Andrews Bradley Stoke JC
- George Burton Bradley Stoke JC
Senior Mens team GOLD
- Jack Atkinson Bradley Stoke JC
- Jacob Lovell-Hewitt Stroud JC
- Harry Lovell-Hewitt Stroud JC
- Bryan Butler Dowty & Newent JC
- James Hayes Bradley Stoke JC
- Seb Kazmierski Dowty JC

West of England Individual Competition
Adam Shotbolt (-73kg) GOLD

British Senior Masters Competition
Dean Douglas GOLD
Chris Andrews SILVER
Bryan Butler SILVER

Midland Area Open
Tommy Sheerin (-37kg) GOLD
Jonathan Lockey (-100kg) BRONZE

West of England Junior Closed
Callum Woodham (-24kg) GOLD
James Dobson (-50kg) SILVER
Nathan Berrecloth (-55kg) SILVER
Helena Harvey (-63kg) BRONZE

British Schools Qualifier
Nathan Berrecloth (-50kg) GOLD

British Senior Championships
Peter Miles -60kg BRONZE
Lele Nairne -52kg BRONZE

British Junior Championships
Lele Nairne -52kg GOLD
Harry Lovell-Hewitt -81kg SILVER
Stephanie Walker -52kg BRONZE

British Pre Cadet and Cadet Championships
Tatum Keen -40kg Pre Cadet GOLD
Millie Orledge Pre Cadet +63kg GOLD
Ryan Salman Pre Cadet -46kg GOLD
Harry Lovell-Hewitt -81kg GOLD
Chloe Gowen -52kg SILVER
Ethan Nairne Pre Cadet -42kg Pre Cadet Boys BRONZE
Kye Orledge -55kg BRONZE
Alex Salman -38kg Pre Cadet BRONZE

Gloucestershire Junior Open
Helena Harvey +48kg u12 years GOLD
Roberta Turton -28kg u12 years SILVER
Lorna Collinson -36kg u12 years SILVER
Neasa Neary -40kg u12 years SILVER
Megan Atkin -44kg u12 years SILVER
Callum Minnis -46kg u12 years SILVER
Jordan Littleton -30kg u12 years BRONZE
Kasia Jurgielewicz -32kg u12 years BRONZE
Jessica Taynor -57kg u16 years SILVER
Ethan Nairne -42kg u16 years BRONZE
James Dobson -46kg u16 years BRONZE
Ben Latchford -50kg u16 years BRONZE
Cameron Turton -50kg u16 years BRONZE

West Area Team event
Ben Attwood - Senior Men GOLD
James Hayes - Senior Men GOLD
Harry Lovell-Hewitt - Senior Men GOLD
Andy Ritchie - Senior Men GOLD
Seb Kazmierski - Senior Men GOLD

British Open Masters Championships
Russell Douglas (-100kg) SILVER
Dean Douglas (-90kg) BRONZE
Marie Ritchie (-70kg) BRONZE

British Championships for 10-12 years old
Ryan Salman (-38kg) GOLD
Sam Bass (-50kg) BRONZE
Tatum Keen (-36kg) BRONZE
Zoe Okoye (-48kg) BRONZE
Jess Reeves (-32kg) BRONZE
Alex Salman (-34kg) BRONZE

British Army Championships
Nathan Lockey (-81kg) GOLD

British Open Masters Championships - Kidderminster
Chris Andrews (-73kg M3) GOLD
Marie Ritchie (-70kg F2) GOLD
Nick Brace (-73kg M2) GOLD
Trevor King (-81kg M5) SILVER

West of England Closed - Kingsbridge, Devon.
Brodie Brain (-44kg) GOLD
Nathan Berrecloth (-50kg) SILVER
James Dobson (-42kg) BRONZE

Sainsburys 2013 School Games
Lele Nairne (-57kg) GOLD
Ben Attwood (-66kg) BRONZE

European Youth Olympic Festival - Utrecht, Holland
Peter Miles SILVER (u55kg)

European Cadet Championships - Talinn, Estonia
Peter Miles BRONZE (u55kg)

European Veteran Championships - Paris, France
Pete Douglas SILVER (M5 u100kg)

European Cadet Cup - Czech Republic
Peter Miles BRONZE (u55kg)
Lele Nairne BRONZE (u57kg)

European Cadet Cup - Portugal
Lele Nairne SILVER (u57kg)
Peter Miles BRONZE (u55kg)

Eurometropole Masters - Lille, France
Pete Douglas GOLD
Roy Walker BRONZE

Junior British Championships - Sheffield
Peter Miles GOLD (u55kg)
Lele Nairne BRONZE (u57kg)

Cadet and PreCadet British Championships - Sheffield
Peter Miles GOLD (cadet u55kg)
Lele Nairne SILVER (cadet u57kg)
Jack Reeves SILVER (pre-cadet u42kg)
Steph Walker SILVER (cadet u48kg)
Marc Arsac BRONZE (pre-cadet u46kg)
Toby Attwood BRONZE (pre-cadet u34kg)
James Hayes BRONZE (cadet u66kg)
Myles Nelson BRONZE (cadet u42kg)

Ippon International Trophy - Antwerp
Ellen Holder BRONZE (-13years u44kg)

BJC National Championships - Hereford Leisure Centre
Ellen Holder GOLD (U44kg - 10/11 years)

British Championships - iceSheffield
Myles Nelson GOLD (cadet u42kg)
Peter Miles GOLD (cadet u55kg)
Joseph Andrews SILVER (pre-cadet u30kg)
Hannah Pitt SILVER (pre-cadet o63kg)
Lele Nairne SILVER (cadet u57kg)
Eli Britten BRONZE (pre-cadet u46kg)
Jack Reeves BRONZE (pre-cadet u42kg)
Steph Walker BRONZE (cadet u48kg)
Ben Attwood BRONZE (junior u60kg)

British Championships for 10 & 11 year olds - Sutton Leisure Centre
Tatum Keen GOLD U32kg
Ryan Salman BRONZE U34kg

BJC Welsh Junior Championships - Hereford Leisure Centre
Ellen Holder GOLD U44kg for 10/11 year olds

Commonwealth Judo Championships - Cardiff, Wales.
Chris Andrews GOLD
Dean Douglas SILVER

British Open Masters Championships - Belfast.
Chris Andrews (-73kg) GOLD
Trevor King (-81kg, M4) BRONZE
Marie Ritchie (-63kg) GOLD

Eurometropole Masters - Lille, France.
Chris Andrews GOLD
Pete Douglas GOLD

London International
Jordan Knight GOLD u55kg
James Hayes SILVER u55kg

Grisolles International - France
Kelly Wilson GOLD u52kg
Louis Arsac GOLD u60kg
Zoe Okoye GOLD u40kg
Megan Robinson SILVER u44kg
Louis Horne BRONZE u38kg
Tasha Okoye BRONZE u48kg
Ellie Young BRONZE u44kg
Jack Reeves BRONZE u38kg
Pete Miles BRONZE u50kg

British Championships
Louis Arsac (-60kg pre-cadet) GOLD
Peter Miles (-46kg cadet) GOLD
Harry Lovell-Hewitt (-50kg pre-cadet) SILVER
James Hayes (-46kg pre-cadet) BRONZE

British Championships for 10 and 11 year olds
Eli Britton (-38kg) SILVER
Jack Reeves (-34kg) SILVER
Tasha Okoye (-44kg) BRONZE

Heart of England
James Hayes (-46kg B band) BRONZE
Jordan Knight (-55kg D band) BRONZE

British Open for Grand Masters
Nick Brace (-73kg M5) GOLD
Pete Douglas (-100kg M8) GOLD
Chris Andrews (-66kg M6) BRONZE
Bradley Salter (-81kg M6) BRONZE

Welsh U20 Age Band Open
Tzanyne Powell (-44kg B band) GOLD
James Hayes (-46kg B band) BRONZE
Gavin Thompson (-66kg C band) BRONZE
David Hands (-81kg D band) BRONZE

West of England Open
James Haestier (-66kg Senior) SILVER
Jack Reeves (-34kg -12yrs) SILVER
Frazer White (-42kg -16yrs) SILVER
Dean Williams (-34kg -16yrs) SILVER
Ben Attwood (-50kg -16yrs) BRONZE
Laura Birks (-63kg -16yrs) BRONZE
Conor Elliott (-50kg -16yrs) BRONZE
James Hayes (-46kg -16yrs) BRONZE
Jacob Lovell-Hewitt (-60kg -16yrs) BRONZE
Ben Papuca (-55kg -16yrs) BRONZE
Daniel Reade (+50kg -12yrs) BRONZE
Jacob Seal (-38kg -16yrs) BRONZE